osoby fizyczne oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania, które w dniu objęcia lokalu, nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości,
TBS może wynająć lokal mieszkalny w swoich zasobach osobie posiadającej tytuł prawny do lokalu w innej miejscowości lub osobie wchodzącej w skład gospodarstwa domowego, którego członek posiada tytuł prawny do lokalu w innej miejscowości, jeżeli zmiana miejsca zamieszkania jest związana z podjęciem przez niego pracy w pobliżu miejsca położenia zasobów towarzystwa, w których znajduje się lokal, o którego wynajem się ubiega,
osoby posiadające wymagany wkład finansowy (partycypacja),
średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym jest zawierana umowa najmu, nie przekracza 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w województwie wielkopolskim, ogłoszonego przed dniem zawarcia umowy najmu, więcej niż:
a) o 20% w jednoosobowym gospodarstwie domowym,
b) o 80% w dwuosobowym gospodarstwie domowym,
c) o dalsze 40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.
Dotyczy lokali wybudowanych przy wykorzystaniu kredytu z BGK na podstawie wniosku o kredyt złożonego do dnia 30 września 2009r.
średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym jest zawierana umowa najmu, nie przekracza 1,2 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w województwie wielkopolskim, ogłoszonego przed dniem zawarcia umowy najmu, nie przekracza:
a) 80% w jednoosobowym gospodarstwie domowym,
b) 120% w dwuosobowym gospodarstwie domowym,
c) 165% w trzyosobowym gospodarstwie domowym,
d) 200% w czteroosobowym gospodarstwie domowym,
e) 200% w gospodarstwie domowym większym niż czteroosobowe, powiększone o dodatkowe 40% na każdą koleją osobę w gospodarstwie domowym.
Dotyczy lokali wybudowanych przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego z BGK oraz na podstawie wniosku o kredyt złożonego do 30 września 2009r. (środki z KFM) w przypadku, kiedy najemca nie jest partycypantem.
dochód gospodarstwa domowego przed dniem zawarcia umowy najmu nie może być niższy niż:
a) 150 % najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,
b) 100 % najniższej emerytury na każdego członka gospodarstwa domowego w gospodarstwie wieloosobowym.
Wymagany wkład własny czyli tzw. partycypacja, to nie więcej niż 30% wartości mieszkania. TBS zwraca ją po zakończeniu umowy najmu w terminie do 12 miesięcy od daty opuszczenia mieszkania. W dniu zwrotu partycypacji, jej kwotę oblicza się według zasad określonych w art. 29a ust. 3 Ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego z późn. zm.
Oprócz kwoty partycypacji, przed wprowadzeniem się do mieszkania najemca wpłaca kaucję w wysokości trzymiesięcznego czynszu, która również jest mu zwracana w momencie rozwiązania umowy najmu. Najemca mieszkania płaci miesięczny czynsz, który nie może być wyższy w skali roku niż 4 proc. wartości odtworzeniowej lokalu. Najemca jest zobowiązany co dwa lata składać deklarację o średnim miesięcznym dochodzie przypadającym na gospodarstwo domowe w roku poprzednim. W przypadku, gdy dochody gospodarstwa domowego najemcy przekraczają ustalone kryteria TBS może wypowiedzieć umowę najmu w części dotyczącej wysokości czynszu i zastosować czynsz wolny..
Reasumując można stwierdzić, że jedną grupę najemców Złotowskiego TBS stanowią osoby młode na tzw. „dorobku”, które z czasem po osiągnięciu odpowiednich dochodów będą miały możliwość zakupu własnego mieszkania lub domu mieszkalnego. Drugą ważną grupę stanowią najemcy nie mający zamiaru zaciągać kredytów hipotecznych, które często stanowią długoletnie i znaczne obciążenie dla budżetu domowego. Wybierają zatem najem świadomie, co daje im zdecydowanie większe poczucie stabilizacji, niż własne mieszkanie z długoterminowym kredytem, często powodującym zobowiązanie „na całe życie”.